Csípőfájdalom gyógyszer
Navigáció
A csípőfájdalom kivizsgálása, kezelése és megszűntetése - Budai FájdalomKözpont
Gáspár Szabolcs Ortopéd-traumatológus szakorvos Csípőfájdalom fajtái A csípőfájdalom minden embernél egy kicsit más testérzettel jelentkezik. A fájdalom oka, hogy a korral és a mindennapos használattal a porc elkopik. Ezzel nemcsak a fájdalomcsillapítás válik lehetővé, de a folyamat is lassítható, megelőzhető a maradandó károsodás. Ágyéki csípőfájdalom A csípőízület különféle betegségei gyakran jelentkeznek ágyék környéki fájdalomként. Ennek előnye az is, hogy mihamarabb lábra állhat a páciens, és megkezdődhet a rehabilitációja.
A kezelési terv enyhébb esetben gyógyszeres kezelést és gyógytornát jelent, komoly esetben akár csípőprotézis beültetésére is szükség lehet. A kellemetlenséget általában a lágyszövetek, pl. Az ízület eldeformálódott vagy vérzik. Eleinte lehet, hogy csak néhányszor sikerül véghezvinni a gyakorlatot, de ahogy erősödnek a lábizmok, egyre több ismétlést tudnunk majd elvégezni. Csípőfájdalom edzés után Az edzés után jelentkező csípőtáji fájdalmak oka lehet az egyes izmok gyengesége, például a törzsizmoké.
A csípőfájdalom ezért alakul ki
A csípőízületi fájdalomnak azonban nem kell olyan bénítónak lennie, mint amennyire félünk tőle. Vannak olyan módszerek, amelyekkel kezelhető ez az állapot, csökkenthető a fájdalom és helyreállítható a mozgás. A csípőfájdalom okai A csípőfájdalom számos okból kialakulhat, például lehet valamilyen sérülés vagy fertőzés következménye.
Leggyakrabban az oszteoartritisz tehető felelőssé a csípőfájdalomért, főleg az idősebb korosztályban. Ez egy olyan gyulladásos betegség, amelyben a csontvégeken lévő porc elkezd lebomlani, és így az ízület nem képes a sima mozgásra. Ez csökkenti ugyanis a láb duzzanatát, ami bizony gyakran előfordul, ha csípőfájdalommal küszködünk.
A nyújtás és a kímélő testmozgás is hasznunkra válhat a fájdalom csökkentésében. Előfordul, hogy ízületi problémák okozzák a csípő fájdalmát, ilyenkor egy forró fürdő lehet a segítségünkre. A belső combok és úgy általánosságban az izmok erősítése is hasznos lehet.
Erre nagyon alkalmas egy nagyobb gimnasztikai labda. Feküdjünk le a szőnyegre, majd tegyünk enyhén terpeszbe a lábainkat. Próbáljuk meg a labdát a két lábunk közé szorítani, majd emeljük fel a magasba.
Eleinte lehet, hogy csak néhányszor sikerül véghezvinni a gyakorlatot, de ahogy erősödnek a lábizmok, egyre több ismétlést tudnunk majd elvégezni. Ha rendszeresen tornázunk és erősítjük az izmainkat, egy idő után a csípőfájdalomtól is megszabadulhatunk.
Csípőfájdalom felálláskor Az ülőmunkát végzők gyakori panasza a felálláskor jelentkező csípőfájdalom. A hosszú távú, görnyedt testtartású ülés során a csípő környéki izmok meggyengülnek, és ez is okozhat fájdalmat. Csípőfájdalom üléskor Szintén a túl sok ülés okozza, mely során a csípőhajlító izmok rövidülése és gyengülése tapasztalható. A probléma orvoslásában gyógytornász tud segíteni, személyre szabott gyakorlatok megtanításával. Csípőfájdalom fekvéskor Gyulladás, csonttörés, húzódás és izomláz is okozhatja a fekvő helyzetben jelentkező fájdalmat.
Ha nem sportoltunk sokat a fájdalom jelentkezése előtti időszakban, és a panasz nem múlik el egy-két napon belül, akkor javasolt egy átfogó szakorvosi vizsgálat. Oldalsó csípőfájdalom Ízületi gyulladás és ínhüvelygyulladás is okozhatja ezt a panaszt. Általában konzervatív kezeléssel, injekció vagy gyógyszerek adásával orvosolható.
Csípőfájdalom tünetei A csípőfájdalom jelentkezhet többek között nyomás, szúró érzés, lüktetés, kisugárzó fájdalom formájában is, és a csípő különböző területein. A vizsgálat során ez mind fontos információ a szakorvos számára. Csípőfájdalom kisugárzás A combba, a lábszárba és az ágyéki területre is kisugározhat a csípőfájdalom. Ugyanakkor más testrészek betegségei pedig képesek a csípőbe sugárzó fájdalmat okozni, ilyen például a gerincsérv és az isiász.
Csípőfájdalom combfájdalommal A combfájdalom formájában jelentkező csípőpanaszt általában egy ideg becsípődése okozza. Kezelése lehet fájdalomcsillapító adása és gyógytorna. Derékfájás csípőfájás A csípőbe sugárzó derékfájást isiász azaz ülőidegzsába okozhatja. Ennek hátterében porckorongsérv, vagy a csigolyák közötti ízületek kopásos betegsége állhat. Porckorongsérv csípőfájdalom A porckorongsérv a gerincoszlopot alkotó csigolyák közötti porckorongok előboltosulása, amely nyomást gyakorol a gerincvelőre és az abból kilépő ideggyökökre.
Kapcsolódó cikkünk
Ahogy a neve is mutatja, a hormon lazítja a szöveteket, amelyek a csontokhoz csatlakoznak. Ez nemcsak az idősebb emberek betegsége, hiszen a fiatalokat is érintheti. A felkelés utáni lábmerevség és a fájdalmas csípőízületek egyre gyakoribb tapasztalássá válnak az életkor előrehaladtával. Vannak olyan módszerek, amelyekkel kezelhető ez az állapot, csökkenthető a fájdalom és helyreállítható a mozgás. Az ízületi ultrahang vizsgálat nem váltja ki a röntgen, MR, CT vizsgálatokat, de akár elsődleges képalkotó vizsgálatnak is megfelelő lehet.
Gyógyszer a csípőfájdalomra
Az is sokat segíthet a csípőfájdalom enyhítésében, ha magasra emeljük a lábainkat. Ez csökkenti ugyanis a láb duzzanatát, ami bizony gyakran előfordul, ha csípőfájdalommal küszködünk. A nyújtás és a kímélő testmozgás is hasznunkra válhat a fájdalom csökkentésében.
Előfordul, hogy ízületi problémák okozzák a csípő fájdalmát, ilyenkor egy forró fürdő lehet a segítségünkre. A belső combok és úgy általánosságban az izmok erősítése is hasznos lehet. Erre nagyon alkalmas egy nagyobb gimnasztikai labda.
Feküdjünk le a szőnyegre, majd tegyünk enyhén terpeszbe a lábainkat. Próbáljuk meg a labdát a két lábunk közé szorítani, majd emeljük fel a magasba. Eleinte lehet, hogy csak néhányszor sikerül véghezvinni a gyakorlatot, de ahogy erősödnek a lábizmok, egyre több ismétlést tudnunk majd elvégezni.
Ha rendszeresen tornázunk és erősítjük az izmainkat, egy idő után a csípőfájdalomtól is megszabadulhatunk. A csípőízületeket vízi aerobikkal és úszással is erősíthetjük. A vízben történő gyakorlatok elvégzése anélkül erősíti az izmokat, hogy nagy stresszt és nyomást gyakorolnánk az ízületekre. Kapcsolódó cikkek:. Ilyenkor a fájdalom jellemzően reggel jelentkezik, és "bejáratás után" megszűnik. Második fázis: komolyabb kopásnál a fájdalom már a mindennapi életet is befolyásolja, nehezebbé válik a járás, a fellépés a buszra, a lépcsőzés.
A röntgenképen látható az ízületi rés beszűkülése, a porc alatti csontok fokozott meszesedése, sőt akár ciszták folyadékkal teli tömlők is észlelhetőek a csontban.
Harmadik fázis: már a legegyszerűbb tevékenységek is gondot okoznak, veszélybe kerül az önellátás, és gyakoribbak a törések, mivel az ízületben lévő csontszövetek erősen leépültek.
Ezért kell orvoshoz fordulni már az első panaszoknál "A betegeknek tisztában kell lenniük azzal, hogy már az első, zavaró panaszok esetén orvoshoz kell fordulniuk. Ezzel nemcsak a fájdalomcsillapítás válik lehetővé, de a folyamat is lassítható, megelőzhető a maradandó károsodás.
A múlni nem akaró csípőfájdalom, esetleg merevség esetén javasolt reumatológus szakorvoshoz fordulni. Idősebb korban, különösen nőknél, gyakori a csontritkulás. Első fázis: megfelelő kezelés mellett a folyamat még visszafordítható, megállítható. A bemelegítés és a nyújtás elmaradása is okozhatja az ízületek fájdalmát és sérülését. Harmadik fázis: már a legegyszerűbb tevékenységek is gondot okoznak, veszélybe kerül az önellátás, és gyakoribbak a törések, mivel az ízületben lévő csontszövetek erősen leépültek. Rengeteg dolog állhat a hátterében. Ebben az esetben a helyes étrend és rendszeres mozgás, esetleg egy kis gyógytornával kiegészítve, minimálisra csökkentheti a fájdalmat.