Csípő fájdalom

Által | 2022. szeptember 2., péntek

Navigáció

  • Nőknél gyakoribb
  • Mire utal a csípőfájdalom?
  • Miért fáj a csípőm? Mit tegyek?
  • A csípőfájdalom okai és kezelése
  • Nőknél gyakoribb

    A tömlő gyulladásához vezethet az állandó súrlódás, egy sérülés, egy fennálló betegség pl. A csípőben kialakult nyáktömlő-gyulladás jellemző tünete az üléskor, fekvéskor jelentkező fájdalom, ami éjszaka romolhat. Tendinitis, tendinosis Az ínak rögzítik az izmokat a csontokhoz. Az ínakat érintő gyulladás a tendinitis, az ínban vagy azt körülvevő szövetekben keletkező apró sérülések neve pedig tendinosis.

    Az ínak gyulladása vagy sérülése bármely ínt érinthet, de jobbára nagyobb ízületek környékén alakul ki, így a bokában, a térdben, a vállban, a könyökben vagy a csípőben. Elsősorban azokat érinti, aki megerőltető fizikai igénybevételnek vannak kitéve. Gyakran igen fájdalmas, különösen, ha keresztbetett lábakkal ül a páciens, ha teljes súlyával az egyik csípőjére nehezedik, és akár az alvást is gátolhatja. Sajnos nagy a betegség kiújulásának az esélye is. Ízületi gyulladás A középkorúaknál és az idősebbeknél az ízületi fájdalom leggyakoribb ok az ízületek kopása és az ízületi gyulladás.

    A gyulladások rendkívül sok kórkép kapcsán felmerülhetnek, így feltétlenül szakorvosnak kell diagnózist felállítania. A jellemző tünetek iránymutatóak lehetnek, mint például a fájdalom, a duzzanat, esetleg a mozgáskorlátozottság, a bőrpír, láz, levertség, étvágytalanság. A laborvizsgálatok is hamar jelezhetik a gyulladást, de elképzelhető, hogy szükségessé válik ultrahang, röntgen, CT vagy MRI vizsgálat.

    Egyéb okok Számos más jellegű ok is létezik, amelynek talaján kialakulhat a csípőfájdalom. Ilyen például a várandósság, a túlsúly és az elhízás, egy baleset vagy sérülés, illetve akár a térd, a hát, a medence problémái is vezethetnek a csípő fájdalmához. Amit magunkért tehetünk: mozgás, alvás, életmód Mint olyan sok más jellegű fájdalom esetén, a csípőfájdalomnál is érdemes először megpróbálni magunkon segíteni. Derítse ki 3 lépésben, hogy mi okozza csípője fájdalmát!

    Minél pontosabban ismeri csípőfájdalma okát, annál könnyebben meg tud szabadulni tőle. Töltse ki részletes kérdőívét, és ismerje meg csípőfájdalmának lehetséges okát. Kattintson a linkre csípőfájása megszüntetésének legnagyobb esélyéért? Derítse ki csípőfájdalma kiváltó okát a kérdések pontos megválaszolásával és válaszai kiértékelésével! Ebben tud segíteni csípőfájdalom kezelésére szakosodott specialistánk, ha elküldi nekünk pontosan kitöltött kérdőívét.

    Csípőfájdalma okának kiderítése után pedig szüntesse meg a fájdalmát kiváltó okot! Ne halogassa csípője kezelését, és a fájdalmát kiváltó ok megszüntetését. Azért, mert minden nappal nehezebb lesz megszüntetni fájdalmát. Csípőfájdalom okai kérdőív Derítse ki csípőfájdalma okát! Kattintson a képre csípőfájdalma okát feltáró kérdőívéért Gyulladásos megbetegedés, fertőzés is kiválthatja A csípőízület gyulladását nemcsak túlterhelés, hanem valamilyen fertőzés, lázas betegség, például nátha vagy megfázás is okozhatja a betegséget követő néhány hét múlva.

    Csonttörés is okozhatja csípőfájdalmát Ha csontritkulása van, és hirtelen fellépő, erős fájdalmat érez a csípőjében, akkor a kalciumban szegény csontok törése is okozhatja a hirtelen jelentkező fájdalmat. Az Ön csípője mitől fáj, és hogyan kezelheti forgó fájdalmát? Ez persze nem teljesen így van, mert a fájdalom okának feltárásával is többféle kezelési lehetőség közül lehet választani.

    A kezelés hatékonysága, időszükséglete, valamint költsége szempontjából sem mindegy, hogy orvosával megbeszélve melyiket választja. A diagnózis felállítása és csípőfájdalma okának meghatározása után a legfontosabb a fájdalmas ízület tehermentesítése és pihentetése. Ezt persze nem mindig olyan könnyű betartani.

    Régóta tartó, krónikus fájdalomnál ugyanis adott esetben nem néhány napos pihenésről, pihentetésről lehet szó, hanem életmódja megváltoztatásáról is. Ezt pedig nem biztos, hogy olyan könnyen meg tudja csinálni, ha például a foglalkozásából adódóan jelentkeznek a csípővel kapcsolatos panaszai. Ha például irodában dolgozik és ülőmunkát végez, akkor egy ergonomikus irodaszékkel, és nem használt ízületei óránkénti, kétóránkénti néhány perces átmozgatásával sokat tud tenni fájdalma enyhítéséért.

    Ha viszont állómunkája van, ami még ráadásul sok járkálással is jár, akkor nehéz lehet az életét úgy átalakítani, hogy fájdalmas csípőjét is kímélje és a munkáját is el tudja végezni. Ilyenkor például csípőízületei megerősítése jelenthet megoldást, mert így nehezebben fáradnak el az izmok és szalagok, és később vagy enyhébb formában jelentkeznek majd a panaszai.

    A fájdalmas terület jeges borogatása is jelentősen enyhítheti fájdalmát. A csípőízület kopása okozza panaszait? A csípőízületben a porcok kezdődő kopása nem megállítható és visszafordítható folyamat. Különféle kezelésekkel azonban csökkentheti fájdalmát, javíthatja a mozgását. A teherbíró képességét is növelheti. Könnyebbé és fájdalommentessé teheti az életét. A porcok kezdődő kopásakor a rendszeres mozgás segíthet. Az úszás például kifejezetten hasznos lehet, mert a vízszintes helyzetből adódóan mozgás közben a testsúly nem terheli a csípőt, viszont alaposan átmozgatja, ezzel pedig fokozza a vérkeringést és az anyagcserét.

    A rendszeres mozgás persze a porckopás megelőzésének egyik legfontosabb eszköze. Kopásának előrehaladottságától függően személyre szabottan összeállított célzott gyógytorna gyakorlatokkal megerősítheti a csípőízületet alkotó inakat és izmokat, és ezzel enyhítheti, és akár meg is szüntetheti fájdalmait. Ha jelentős túlsúlyt cipel, akkor fájdalma enyhítéséhez meg kell szabadulnia felesleges kilóitól is. A felesleges kilók megmaradásával panaszainak bármilyen enyhülése csak átmeneti lehet.

    A túlterhelt ízületek nem fogják hosszú ideig bírni a plusz kilók terheit. Hialuronsavas injekcióval az ízületi folyadékot lehet pótolni az ízületben, és porcpótló készítmények szedése is segítheti panaszai enyhítését. Amikor pedig már nincs enyhébb megoldás, akkor csípőprotézis beültetése segíthet csípőpanaszai enyhítésében. Gyulladásos megbetegedés vagy fertőzés okozza csípőpanaszait?

    Ha a gyulladást nem vírus okozza, akkor antibiotikumokat nem kell szedni. A láz okozta gyulladást azonban csökkenteni kell lázcsillapítóval, és pihenni is kell. Pihenje ki ágyban a megfázását, vagy legalábbis semmiképpen se terhelje túl magát lázas betegen, és ekkor sokkal nagyobb eséllyel elkerülheti az esetleges szövődményeket, például a csípőízület gyulladását.

    Vírusos vagy bakteriális fertőzéskor antibiotikumok szedésére is szüksége van. Túlterhelés okozza csípőfájdalmát? Nyálkatömlő gyulladásnál a mozgás hatására fájdalma még erősebbé válik, ezért először a gyulladást kell csökkenteni.

    A gyulladás visszaszorítása után érdemes a csípőízületet célzott gyógytorna gyakorlatokkal megerősíteni, valamint nyújtó gyakorlatokkal fokozni az ízületek rugalmasságát, mozgékonyságát. Az erősebb és rugalmasabb izmok és inak nagyobb terhelést bírnak el a fájdalom jelentkezése nélkül. A túlterhelt csípőízület gyulladását a gyulladást csökkentő gyógyszerek szedése helyett eredményesen mulaszthatja el lökéshullám terápiával. Kattintson a videóra, és nézze meg, hogyan történik a csípő lökéshullám kezelése.

    A túlzott terhelés okozta gyulladás mértékétől függően az Ön csípőízületi gyulladását is megszüntetheti lökéshullám kezelés. A kezelés előtt fel kell tárni csípőgyulladása okát, és ha túlterhelés okozta a gyulladást, akkor nagy hatékonysággal kezelhető lökéshullámmal.

    Csípő fájdalom

    Fájdalommentes eljárás, amely nem jár sugárterheléssel, így bármilyen életkorban alkalmazható képalkotó eljárási mód. A csípő túlzott vagy egyoldalú terhelésekor előbb érdemes pihentetni a túlterhelt ízületet. Forgó fájdalmával kapcsolatos kérdéseivel hozzánk csípő, és csípő forgó fájdalmát megszüntető szakorvosi konzultációjára bejelentkezni a -os telefonszámon, vagy az űrlap kitöltésével tud. Ezzel jó esélye van arra, hogy megszabaduljon forgó fájdalmától is. A begyulladt ín bizony sokkal nehezebben gyógyul, mint az izom. Gondoljon csak például arra, hogy fájdalom közben ütéskor a csípő kiforgatásával indul az ütő mozdulat. A műtét utáni csípő gyógytornával nemcsak jelentős mértékben le tudja rövidíteni a fájdalmas lábadozás időszakát, hanem csípője korábbi mozgásterjedelmének a visszanyerésére is csak rendszeres tornával van lehetősége.

    Mire utal a csípőfájdalom?

    Az Omega-3 zsírsavakból a szervezetünk gyulladáscsökkentő vegyületeket képez. Ezért egy elesésnél sokkal nagyobb a veszélye a csontok törésének. Tünetei a hirtelen fájdalom az ágyék és a csípő körül, amely akár a térdig is kisugárzik. Magyarország lökéshullám terápia központjában 13 éves tapasztalattal összeállítottuk Önnek csípőfájdalma okát feltáró kérdőívét. Akkor, ha elküldi nekünk kitöltött kérdőívét.

    Miért fáj a csípőm? Mit tegyek?

    Csípő fájdalom

    Tartós megerőltetés vagy a porc rész degeneratív elváltozása okozhatja. A kezelés célja, hogy az ízületközti folyadék további csökkenését megakadályozza, a mozgást helyreállítsa.

    A csípőízületi artózis megelőzése könnyebb, mint mikor már helyreállítani kell a csípőízület egészségét. A csípőfájdalom diagnosztikája A csípőt ízületi ultrahanggal vizsgálják rendelőnkben. Az ízületi ultrahanggal jól kimutathatók a kopásos, gyulladásos ízületi betegségek. A sportsérülések valamint a műtétek utáni állapot követésében is nagy jelentősége van az ízületi ultrahang vizsgálatnak.

    Úgynevezett dinamikus vizsgálatot tudunk végezni, hiszen az ízületi ultrahangnak előnye, hogy akár mozgás közben is vizsgálható a páciens.

    Fájdalommentes eljárás, amely nem jár sugárterheléssel, így bármilyen életkorban alkalmazható képalkotó eljárási mód. Az ízületi ultrahang vizsgálat nem váltja ki a röntgen, MR, CT vizsgálatokat, de akár elsődleges képalkotó vizsgálatnak is megfelelő lehet.

    A csípőfájdalom kezelése A kivizsgálás része leggyakrabban a képalkotó diagnosztika: röntgen, CT, vagy mágneses rezonancia vizsgálat. A terápia összetett, amivel a csípőmerevség mozgáskorlátozottsága csökkenthető, ezt célozza a fizioterápiás mozgás terápia, valamint a fájdalom csökkenését célzó gyógyszeres kezelés. Csípőfájdalma okának kiderítése után pedig szüntesse meg a fájdalmát kiváltó okot! Ne halogassa csípője kezelését, és a fájdalmát kiváltó ok megszüntetését.

    Azért, mert minden nappal nehezebb lesz megszüntetni fájdalmát. Csípőfájdalom okai kérdőív Derítse ki csípőfájdalma okát! Kattintson a képre csípőfájdalma okát feltáró kérdőívéért Gyulladásos megbetegedés, fertőzés is kiválthatja A csípőízület gyulladását nemcsak túlterhelés, hanem valamilyen fertőzés, lázas betegség, például nátha vagy megfázás is okozhatja a betegséget követő néhány hét múlva.

    Csonttörés is okozhatja csípőfájdalmát Ha csontritkulása van, és hirtelen fellépő, erős fájdalmat érez a csípőjében, akkor a kalciumban szegény csontok törése is okozhatja a hirtelen jelentkező fájdalmat.

    Az Ön csípője mitől fáj, és hogyan kezelheti forgó fájdalmát? Ez persze nem teljesen így van, mert a fájdalom okának feltárásával is többféle kezelési lehetőség közül lehet választani.

    A kezelés hatékonysága, időszükséglete, valamint költsége szempontjából sem mindegy, hogy orvosával megbeszélve melyiket választja. A diagnózis felállítása és csípőfájdalma okának meghatározása után a legfontosabb a fájdalmas ízület tehermentesítése és pihentetése. Ezt persze nem mindig olyan könnyű betartani. Régóta tartó, krónikus fájdalomnál ugyanis adott esetben nem néhány napos pihenésről, pihentetésről lehet szó, hanem életmódja megváltoztatásáról is.

    Ezt pedig nem biztos, hogy olyan könnyen meg tudja csinálni, ha például a foglalkozásából adódóan jelentkeznek a csípővel kapcsolatos panaszai. Ha például irodában dolgozik és ülőmunkát végez, akkor egy ergonomikus irodaszékkel, és nem használt ízületei óránkénti, kétóránkénti néhány perces átmozgatásával sokat tud tenni fájdalma enyhítéséért. Ha viszont állómunkája van, ami még ráadásul sok járkálással is jár, akkor nehéz lehet az életét úgy átalakítani, hogy fájdalmas csípőjét is kímélje és a munkáját is el tudja végezni.

    Ilyenkor például csípőízületei megerősítése jelenthet megoldást, mert így nehezebben fáradnak el az izmok és szalagok, és később vagy enyhébb formában jelentkeznek majd a panaszai.

    A fájdalmas terület jeges borogatása is jelentősen enyhítheti fájdalmát. A csípőízület kopása okozza panaszait? A csípőízületben a porcok kezdődő kopása nem megállítható és visszafordítható folyamat. Különféle kezelésekkel azonban csökkentheti fájdalmát, javíthatja a mozgását.

    A teherbíró képességét is növelheti. Könnyebbé és fájdalommentessé teheti az életét. A porcok kezdődő kopásakor a rendszeres mozgás segíthet. Az úszás például kifejezetten hasznos lehet, mert a vízszintes helyzetből adódóan mozgás közben a testsúly nem terheli a csípőt, viszont alaposan átmozgatja, ezzel pedig fokozza a vérkeringést és az anyagcserét.

    A rendszeres mozgás persze a porckopás megelőzésének egyik legfontosabb eszköze. Kopásának előrehaladottságától függően személyre szabottan összeállított célzott gyógytorna gyakorlatokkal megerősítheti a csípőízületet alkotó inakat és izmokat, és ezzel enyhítheti, és akár meg is szüntetheti fájdalmait.

    Ha jelentős túlsúlyt cipel, akkor fájdalma enyhítéséhez meg kell szabadulnia felesleges kilóitól is. A felesleges kilók megmaradásával panaszainak bármilyen enyhülése csak átmeneti lehet. A túlterhelt ízületek nem fogják hosszú ideig bírni a plusz kilók terheit. Hialuronsavas injekcióval az ízületi folyadékot lehet pótolni az ízületben, és porcpótló készítmények szedése is segítheti panaszai enyhítését. Amikor pedig már nincs enyhébb megoldás, akkor csípőprotézis beültetése segíthet csípőpanaszai enyhítésében.

    Gyulladásos megbetegedés vagy fertőzés okozza csípőpanaszait? Ha a gyulladást nem vírus okozza, akkor antibiotikumokat nem kell szedni.

    A láz okozta gyulladást azonban csökkenteni kell lázcsillapítóval, és pihenni is kell. Pihenje ki ágyban a megfázását, vagy legalábbis semmiképpen se terhelje túl magát lázas betegen, és ekkor sokkal nagyobb eséllyel elkerülheti az esetleges szövődményeket, például a csípőízület gyulladását. Vírusos vagy bakteriális fertőzéskor antibiotikumok szedésére is szüksége van. Túlterhelés okozza csípőfájdalmát? Nyálkatömlő gyulladásnál a mozgás hatására fájdalma még erősebbé válik, ezért először a gyulladást kell csökkenteni.

    A gyulladás visszaszorítása után érdemes a csípőízületet célzott gyógytorna gyakorlatokkal megerősíteni, valamint nyújtó gyakorlatokkal fokozni az ízületek rugalmasságát, mozgékonyságát. Az erősebb és rugalmasabb izmok és inak nagyobb terhelést bírnak el a fájdalom jelentkezése nélkül. A túlterhelt csípőízület gyulladását a gyulladást csökkentő gyógyszerek szedése helyett eredményesen mulaszthatja el lökéshullám terápiával. Kattintson a videóra, és nézze meg, hogyan történik a csípő lökéshullám kezelése.

    A túlzott terhelés okozta gyulladás mértékétől függően az Ön csípőízületi gyulladását is megszüntetheti lökéshullám kezelés.

    A kezelés előtt fel kell tárni csípőgyulladása okát, és ha túlterhelés okozta a gyulladást, akkor nagy hatékonysággal kezelhető lökéshullámmal. Jöjjön el ortopédusunk szakorvosi konzultációjára. Szakorvosunk panaszai megismerése után körültekintően megvizsgálja Önt, és csípőfájdalma kezelésére megfelelő terápiát ajánl. Ha fájdalma eredményesen kezelhető lökéshullámmal, akkor már a vizsgálatot követően szakszerű kezelést is kaphat.

    Szeretné tudni miért hatásos a lökéshullám csípőgyulladására? A radiális lökéshullámok a kezelt terület vérbőségének fokozásával heteken át tartó felfokozott öngyógyulást indítanak be csípőjében, és fokozatosan megszüntetik a csípőfájdalmát okozó gyulladást. A túlterhelés miatt folyadékkal telt nyáktömlők, a begyulladt izmok és inak vérkeringése a kezeléssorozatot követő hetekben is felgyorsult ütemben oldja a gyulladásos gócokat, lazítja fel a kóros letapadásokat, és a gyulladás csökkentésével együtt a feloldott salakanyagokat is felgyorsult ütemben szállítja el a szövetek közötti térből.

    A csípőfájdalom okai és kezelése

    Ezért a csípő korábbi mozgásterjedelmének, valamint a legyengül izmok erejének visszaszerzése érdekében a lábadozás során az ágyhoz kötöttség idején passzív utána pedig aktív gyógytornával meg kell erősíteni az izmokat, szalagokat és a csípőízületet. Izomhúzódás, szalaghúzódás a csípőben A csípő állandó terhelése nemcsak az ízület gyulladását , hanem az izmok és szalagok meghúzódását is okozhatják.

    Különösen akkor, ha megfelelő bemelegítés nélkül terheli őket. Egy húzódás azonban egy vétlen rossz mozdulat miatt is bármikor bekövetkezhet.

    A meghúzódott izom, szalag vagy ín miatt a mozgás rendkívül fájdalmas lehet. Ezek a kisebb-nagyobb fájdalommal járó húzódások néhány napos pihentetésre általában elmúlnak vagy jelentősen csökken a fájdalom.

    Jegelés pedig nemcsak a fájdalom mérséklésében, hanem az esetleges duzzanat csökkentésében is nagy segítséget jelent. Ha néhány nap alatt csökken a fájdalom, akkor a fájdalom mérséklődése után érdemes a meghúzódott izmot vagy szalagot alapos bemelegítés után óvatosan nyújtani. Azért, hogy a későbbi húzódást a szalag vagy izom nyújtásával, rugalmasságának a növelésével sokkal nagyobb eséllyel meg tudja előzni.

    Ha viszont nem enyhül a fájdalom nap múlva, akkor keressen fel egy reumatológus vagy ortopédus szakorvost fájdalmas panaszával. Ízületi vápa szakadása Az ízületi vápa tartja a helyén a csípőcsontot. A csípő mozgása a csípő forgatásával jár, és ez a forgás-mozgás az ízületi vápa szakadásához is vezethet. Ez a szakadás sokszor nem jár érezhető tünetekkel. Vannak azonban olyan esetek is, amikor a vápa szakadása ágyéki fájdalmat okoz.

    A csípő mozgásakor ilyenkor egy kattogó hang hallatszik. Különösen olyan sportok közben gyakori az ízületi vápa szakadása, amelyek során a csípő jelentős kiforgatása gyakran előfordul. Gondoljon csak például arra, hogy golfozás közben ütéskor a csípő kiforgatásával indul az ütő mozdulat.

    De korcsolyázás és jégkorongozás közben is nagy igénybevételnek van kitéve a csípő, és ez nagy terhelést jelent a csípőcsontot helyén tartó ízületi vápára is. Futás közben is jelentős terhelés éri nemcsak a térdet, hanem a csípőt is, és ez a csípő sérüléseit is okozhatja. Csípőkopás 50 éves kor felett a csípőízület kopása az egyik leggyakoribb oka a forgó fájdalmának.

    A testsúly tömegének folyamatos terhelésére nemcsak a gömbcsuklóban lévő combcsont fejét borító porc kopik, hanem a csípőízületben lévő ízületi folyadék mennyisége is fokozatosan csökken. A combcsont fejét borító porc kopása és az ízületi folyadék mennyiségének a csökkenése a csípőízület súrlódásmentes mozgását egyre kevésbé teszi lehetővé.

    A porcállomány kopásával együtt a csípőcsontokat mozgató izmok és ínak is egyre rugalmatlanabbak lesznek. A porcállomány folyamatos kopása, vékonyodása miatt a csípőcsontok akadálytalan mozgását biztosító párnázás folyamatosan csökken. A folyadék csökkenése, az izmok és ínak rugalmatlanságának csökkenése hatására nemcsak a forgó fájdalom lesz érezhetően egyre nagyobb, hanem az ízület is egyre merevebb lesz.

    Egyre kisebb lesz a mozgásterjedelme, és még ez a kisebb mozgásterjedelem is egyre nagyobb fájdalommal jár. Egyre kellemetlenebbül jelentkeznek a csípőkopás tünetei: Megkopott csípőízület gyulladása. A fájdalom jelentkezhet a csípőben, a lágyékhajlatban és a keresztcsontnál is. Akár olyan erős is lehet, hogy még a térdbe is lesugározhat. Az ízületi folyadék csökkenése miatt ropogó, nyikorgó érzés.

    A csípő egyre nagyobb merevsége. Különösen pihenés után reggeli felkeléskor vagy pedig hosszadalmas ülés utáni felálláskor érezhető. Mozgásre bejáratódik a csípő, és csökken vagy meg is szűnik a fájdalom. Később azonban már napközben, terhelésre is jelentkezik. Egyre kisebb a csípőízület mozgásterjedelme. A megkopott csípőízület fájdalommentességét a jelentkező fájdalom csillapítása után a csípő kíméletes tornájával lehet mellékhatások nélkül, és a legtartósabban biztosítani.

    Ez is elősegíti a sejtek jobb regenerálódását. Sokat segít a fájdalom mérséklésében a felesleges kilók leadása is, mert ezek sem fogják terhelni a fájdalmas forgó ízületet. A csípő torna fájdalmat csillapító hatását meg tudja erősíteni porcvédő és porcépülést segítő készítmények szedésével.

    A gyógyfürdő, a balneoterápia is sokat segít a fájdalmas panaszok mérséklésében. Ha pedig a rendszeres torna, a porcvédő és porcerősítő készítmények és a gyógyfürdő sem segít már a fájdalom csökkentésében, akkor csípőprotézis beültetése segíthet a panaszok mérséklésében. A mozgást megkönnyítő protézis beültetése után azonban ugyanolyan fontos szerepe van a műtét utáni passzív majd pedig aktív gyógytornának. A gyógytornának is fontos szerepe van a műtét utáni csípő fájdalommentes működésében.

    Comb forgó fájdalom csontelhalás miatt Nemcsak a lágyrészek, az izmok és szalagok tápanyaggal és oxigénnel való ellátását biztosítja a vérellátás, hanem a csontok táplálását is végzi. Ezért, ha a csípőben a csípőcsontok vérellátása valami miatt romlik, akkor a csípőcsontban is a sejtek elkezdenek elhalni. A vérellátás romlása mellett a csípőcsont elhalását okozhatja a csípőcsont törése vagy a csípőízület ficama is.

    Gyakran okozza a csontállomány elhalását a túlzott mértékű alkoholfogyasztás is. Emellett még a szteroidokat tartalmazó gyógyszerek hosszadalmas szedése is okozhatja a csontsejtek elhalását a csípőízületben is. A csípőízületben komolyan kell venni a csontelhalást. A vérellátás romlása vagy törés után ugyanis súlyos károsodásnál még csípőprotézis beültetésére is szükség lehet a csípő megfelelő működéséért.

    A csípő bármilyen műtéte után kiemelkedő fontossága van a műtét utáni rehabilitációban a csípő gyógytornának. A csípő tornának még nagyobb a szerepe van a csípőprotézis beültetése utáni rehabilitációban. Az itt felsorolt csípő panaszok nagymértékben az életmódjától függően is alakulhatnak ki.

    Mit jelent ez a gyakorlatban? Azt, hogy az életmódja is hatással van a forgó fájdalmak kialakulásának a kockázatára. Milyen élethelyzetek hajlamosítanak a csípő és forgó fájdalom nagyobb kockázatára? Életünkben több olyan életszakasz, illetve tevékenység van, ami jobban hajlamosít a csípőfájdalom kialakulására. Melyek ezek? Az évek múlásával az időskori csípőfájdalom megjelenése egyre valószínűbb A teherhordó ízületek 50 év felett már jelzik az évek múlását.

    Különösen a térd és a csípő van nagy terhelésnek kitéve. Természetesen egészséges étrenddel, rendszeres mozgással, a testsúly megtartásával és az ízületek arányos terhelésével jelentősen csökkenteni tudja a forgó fájdalom megjelenésének veszélyét. Az évek múlását azonban nem tudja meg nem történtté tenni, még az életmódjára való maximális odafigyeléssel sem. Rendszeres edzés, futás, a csípőízület túlzott terhelése A rendszeres mozgás jót tesz az ízületeknek, így a csípőízületnek is.

    Azonban az ízületek egyoldalú, aránytalan terhelése kifejezetten káros minden ízületnél így a forgónál is. Sok sportoló az előre-hátra mozgások mellett nem figyel oda arra, hogy jobbra-balra is alaposan megmozgassa a csípőjét. Márpedig ez az oldalsó mozgásokért felelős izmoknak az ellustulásához vezet. Az ellustult izmok pedig meggyengülnek, és a mozgásterjedelmük is csökken.

    Ugyancsak nem ritka a mozgás közben jelentkező ízületi fájdalom, vagy más néven nyáktömlőgyulladás burzitisz. Ilyenkor az ízületeket kipárnázó nyáktömlők burzák gyulladnak be, ami szúró fájdalmat eredményezhet a csípőben. Eleinte csak mozgás közben, később azonban nyugalomban is.

    A megbetegedés oka általában a túlterhelés, de okozhatják fertőzések, köszvény, és felléphet műtét után is. A sok ülés is okozhat csípőtáji fájdalmat Az ízületi problémák egyik leggyakoribb formája az artrózis, más néven porckopás. A porc pusztulása a korral jár, de okozhatják keringési zavarok, anyagcsere-betegségek, vagy ha születés előtt valaki rosszul feküdt a méhben malpositio. Tipikus tünet a reggeli erős fájdalom, ami eleinte mozgás után javul, de később már korlátozhatja a mozgást, és nyugalomban is fáj, akár még éjjel is.

    Általában egyoldalú fájdalomként jelentkezik a csípőízületi gyulladás coxitis , amely bakteriális eredetű is lehet. Legtöbbször operáció vagy a felgyülemlett ízületi folyadék lecsapolása után jelentkezik, de a csontvelő gyulladása is okozhatja. Bármi is váltja ki, jellemzője a duzzanat, a bőrpír, a melegség és az egyoldalú fájdalom, amely edzés alatt és nyugalmi állapotban is előjöhet. A mozgásszervi betegségek egyik gyakori, de speciális formája az Coxitis fugax, mely egy ideiglenes gyulladás a csípőízületben, főleg gyermekkorban, és zömmel héttel egy megfázás vagy valamilyen gyomorbetegség után jelentkezik.

    Ehhez szükség lesz egy székre. Feküdjünk le a földre, a hátunkra. A vádlinkat tegyük fel a székre - így a lábunk, combban, térdben és bokában derékszögben lesz meghajlítva.

    A térdeink közé tegyünk egy párnát. Nézzünk egyenesen felfelé a plafon felé. A karjainkat vállmagasságban, nyújtva tegyünk ki oldalra úgy, hogy a tenyereink felfelé néznek. Ebben a pózban a térdeinkkel nyomjuk össze a párnát, majd ernyesszük el az izmainkat.

    Ezt a párna összenyomást hússzor ismételjük meg. Az elmúlt évtizedek legnagyobb szexszimbólumai, mint Marilyn Monroe vagy éppen Sophia Loren, szinte egytől egyig homokóra-alkattal, széles csípővel rendelkeztek.

    Egy tanulmány azonban ennek az adottságnak a veszélyeire figyelmeztet. Csípőgyulladás A hosszabban fennálló csípőfájdalom utalhat gyulladásra. És itt olvastunk egy nagyon érdekes dolgot.

    Különösen akkor veszélyes az elesés idős korban, ha az oldalára érkezik az esés után. A csípőcsont törésénél a súlyosabb eseteket műtéttel kell kezelni. A törött csont gyógyulása után pedig kifejezetten fontos szerepe van a gyógytornának.

    A törés miatti ágyhoz kötöttség idején ugyanis a törött csont körüli izmok és szalagok legyengülnek, beszűkülnek és elveszítik a rugalmasságukat is.

    Ezért a csípő korábbi mozgásterjedelmének, valamint a legyengül izmok erejének visszaszerzése érdekében a lábadozás során az ágyhoz kötöttség idején passzív utána pedig aktív gyógytornával meg kell erősíteni az izmokat, szalagokat és a csípőízületet. Izomhúzódás, szalaghúzódás a csípőben A csípő állandó terhelése nemcsak az ízület gyulladását , hanem az izmok és szalagok meghúzódását is okozhatják. Különösen akkor, ha megfelelő bemelegítés nélkül terheli őket.

    Egy húzódás azonban egy vétlen rossz mozdulat miatt is bármikor bekövetkezhet. A meghúzódott izom, szalag vagy ín miatt a mozgás rendkívül fájdalmas lehet. Ezek a kisebb-nagyobb fájdalommal járó húzódások néhány napos pihentetésre általában elmúlnak vagy jelentősen csökken a fájdalom. Jegelés pedig nemcsak a fájdalom mérséklésében, hanem az esetleges duzzanat csökkentésében is nagy segítséget jelent. Ha néhány nap alatt csökken a fájdalom, akkor a fájdalom mérséklődése után érdemes a meghúzódott izmot vagy szalagot alapos bemelegítés után óvatosan nyújtani.

    Azért, hogy a későbbi húzódást a szalag vagy izom nyújtásával, rugalmasságának a növelésével sokkal nagyobb eséllyel meg tudja előzni. Ha viszont nem enyhül a fájdalom nap múlva, akkor keressen fel egy reumatológus vagy ortopédus szakorvost fájdalmas panaszával. Ízületi vápa szakadása Az ízületi vápa tartja a helyén a csípőcsontot.

    A csípő mozgása a csípő forgatásával jár, és ez a forgás-mozgás az ízületi vápa szakadásához is vezethet.

    Ez a szakadás sokszor nem jár érezhető tünetekkel. Vannak azonban olyan esetek is, amikor a vápa szakadása ágyéki fájdalmat okoz. A csípő mozgásakor ilyenkor egy kattogó hang hallatszik.

    Különösen olyan sportok közben gyakori az ízületi vápa szakadása, amelyek során a csípő jelentős kiforgatása gyakran előfordul. Gondoljon csak például arra, hogy golfozás közben ütéskor a csípő kiforgatásával indul az ütő mozdulat. De korcsolyázás és jégkorongozás közben is nagy igénybevételnek van kitéve a csípő, és ez nagy terhelést jelent a csípőcsontot helyén tartó ízületi vápára is. Futás közben is jelentős terhelés éri nemcsak a térdet, hanem a csípőt is, és ez a csípő sérüléseit is okozhatja.

    Csípőkopás 50 éves kor felett a csípőízület kopása az egyik leggyakoribb oka a forgó fájdalmának. A testsúly tömegének folyamatos terhelésére nemcsak a gömbcsuklóban lévő combcsont fejét borító porc kopik, hanem a csípőízületben lévő ízületi folyadék mennyisége is fokozatosan csökken. A combcsont fejét borító porc kopása és az ízületi folyadék mennyiségének a csökkenése a csípőízület súrlódásmentes mozgását egyre kevésbé teszi lehetővé.

    A porcállomány kopásával együtt a csípőcsontokat mozgató izmok és ínak is egyre rugalmatlanabbak lesznek. A porcállomány folyamatos kopása, vékonyodása miatt a csípőcsontok akadálytalan mozgását biztosító párnázás folyamatosan csökken. A folyadék csökkenése, az izmok és ínak rugalmatlanságának csökkenése hatására nemcsak a forgó fájdalom lesz érezhetően egyre nagyobb, hanem az ízület is egyre merevebb lesz.

    Egyre kisebb lesz a mozgásterjedelme, és még ez a kisebb mozgásterjedelem is egyre nagyobb fájdalommal jár. Egyre kellemetlenebbül jelentkeznek a csípőkopás tünetei: Megkopott csípőízület gyulladása. A fájdalom jelentkezhet a csípőben, a lágyékhajlatban és a keresztcsontnál is. Akár olyan erős is lehet, hogy még a térdbe is lesugározhat. Az ízületi folyadék csökkenése miatt ropogó, nyikorgó érzés. A csípő egyre nagyobb merevsége. Különösen pihenés után reggeli felkeléskor vagy pedig hosszadalmas ülés utáni felálláskor érezhető.

    Mozgásre bejáratódik a csípő, és csökken vagy meg is szűnik a fájdalom. Később azonban már napközben, terhelésre is jelentkezik. Egyre kisebb a csípőízület mozgásterjedelme. A megkopott csípőízület fájdalommentességét a jelentkező fájdalom csillapítása után a csípő kíméletes tornájával lehet mellékhatások nélkül, és a legtartósabban biztosítani.

    Ez is elősegíti a sejtek jobb regenerálódását. Sokat segít a fájdalom mérséklésében a felesleges kilók leadása is, mert ezek sem fogják terhelni a fájdalmas forgó ízületet.

    A csípő torna fájdalmat csillapító hatását meg tudja erősíteni porcvédő és porcépülést segítő készítmények szedésével. A gyógyfürdő, a balneoterápia is sokat segít a fájdalmas panaszok mérséklésében. Ha pedig a rendszeres torna, a porcvédő és porcerősítő készítmények és a gyógyfürdő sem segít már a fájdalom csökkentésében, akkor csípőprotézis beültetése segíthet a panaszok mérséklésében. A mozgást megkönnyítő protézis beültetése után azonban ugyanolyan fontos szerepe van a műtét utáni passzív majd pedig aktív gyógytornának.

    A gyógytornának is fontos szerepe van a műtét utáni csípő fájdalommentes működésében. Comb forgó fájdalom csontelhalás miatt Nemcsak a lágyrészek, az izmok és szalagok tápanyaggal és oxigénnel való ellátását biztosítja a vérellátás, hanem a csontok táplálását is végzi. Ezért, ha a csípőben a csípőcsontok vérellátása valami miatt romlik, akkor a csípőcsontban is a sejtek elkezdenek elhalni.

    A vérellátás romlása mellett a csípőcsont elhalását okozhatja a csípőcsont törése vagy a csípőízület ficama is. Gyakran okozza a csontállomány elhalását a túlzott mértékű alkoholfogyasztás is. Emellett még a szteroidokat tartalmazó gyógyszerek hosszadalmas szedése is okozhatja a csontsejtek elhalását a csípőízületben is.

    A csípőízületben komolyan kell venni a csontelhalást. A vérellátás romlása vagy törés után ugyanis súlyos károsodásnál még csípőprotézis beültetésére is szükség lehet a csípő megfelelő működéséért.

    A csípő bármilyen műtéte után kiemelkedő fontossága van a műtét utáni rehabilitációban a csípő gyógytornának. A csípő tornának még nagyobb a szerepe van a csípőprotézis beültetése utáni rehabilitációban.

    Az itt felsorolt csípő panaszok nagymértékben az életmódjától függően is alakulhatnak ki. Mit jelent ez a gyakorlatban? Azt, hogy az életmódja is hatással van a forgó fájdalmak kialakulásának a kockázatára. Milyen élethelyzetek hajlamosítanak a csípő és forgó fájdalom nagyobb kockázatára? Életünkben több olyan életszakasz, illetve tevékenység van, ami jobban hajlamosít a csípőfájdalom kialakulására.

    Melyek ezek? Az évek múlásával az időskori csípőfájdalom megjelenése egyre valószínűbb A teherhordó ízületek 50 év felett már jelzik az évek múlását.

    Különösen a térd és a csípő van nagy terhelésnek kitéve. Természetesen egészséges étrenddel, rendszeres mozgással, a testsúly megtartásával és az ízületek arányos terhelésével jelentősen csökkenteni tudja a forgó fájdalom megjelenésének veszélyét. Az évek múlását azonban nem tudja meg nem történtté tenni, még az életmódjára való maximális odafigyeléssel sem.

    Rendszeres edzés, futás, a csípőízület túlzott terhelése A rendszeres mozgás jót tesz az ízületeknek, így a csípőízületnek is. A mozgásszervi betegségek egyik gyakori, de speciális formája az Coxitis fugax, mely egy ideiglenes gyulladás a csípőízületben, főleg gyermekkorban, és zömmel héttel egy megfázás vagy valamilyen gyomorbetegség után jelentkezik.

    Tünetei a hirtelen fájdalom az ágyék és a csípő körül, amely akár a térdig is kisugárzik. Ugyancsak gyerekkorban, 3 és 13 éves kor között jelentkezik az ún. Perthes-kór, amely a második leggyakoribb csípőízületi betegség, és a fiúknál gyakoribb.

    Ez a növekedésben lévő combcsont betegsége, melyben a vérellátás nem megfelelő, és az ízületi vég akár el is halhat. A betegség a sántításon, petyhüdt testtartáson szúrható ki legjobban, kezelése speciális gyógytorna segítségével történik, végső esetben akár a műtét sem kizárt. A gyerek ilyenkor kerülje az ugrálást és a lökdösést! Serdülőkorban a hirtelen erős csípőfájdalom, amely miatt szinte lehetetlenné válik a járás és az állás, már mást jelenthet.

    Bizonyos körülmények pl. Ha nem látja orvos időben, sorvadáshoz vezethet, és általában operációra van szükség a gyógyításához.

    Néha azonban egészen prózai oka lehet a csípőfájdalomnak, akár egy rossz futócipő is kínokat okozhat. A fájdalom oka, hogy a korral és a mindennapos használattal a porc elkopik.

    A csípőben lévő izmok és inak elveszítik egészséges, rugalmas állapotukat, így már nem tudják a mozgatás okozta terhelést a normál módon biztosítani, s ez fájdalomhoz vezet. Emellett idősebb korban könnyebben előfordulhat a csípőcsont törése esés vagy más sérülés közben, amely szintén komoly csípőfájdalmakat okoz.

    Bizonyos esetekben mozgáskorlátozottság is felléphet. A csípőfájdalom kezelése Ha a csípőfájdalom az izmok vagy inak túlterhelése vagy osteoarthritis miatt alakult ki, akkor egy fájdalomcsillapító vagy egy nem-szteroid gyulladáscsökkentő szer segítséget nyújthat.

    A rheumatoid arthritis kezelése szintén tartalmaz gyulladáscsökkentő gyógyszert. Egy másik módja a fájdalom csökkentésének, ha naponta néhány alkalommal 15 percig jegeli a fájdalmas területet.

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *